Gekon lamparci to piękny, wyjątkowy gad, który słynie z ciekawych odmian kolorystycznych i polecany jest dla osób początkujących. Bardzo szybko przystosowują się do nowych właścicieli i są łatwe w pielęgnacji! Nie wymagają też specjalnych warunków do prowadzenia hodowli. Znany naukowo jako Eublepharis macularius gatunek ten potrafi grzechotać ogonem, w okresie godowym lub gdy czuje się zagrożony albo poluje. Czym jeszcze gekon lamparci potrafi zaskoczyć? Jak wygląda hodowla gekona lamparciego? Zapraszamy do lektury.
Spis treści
Charakterystyka gatunku – hodowla gekona lamparciego
Eublepharis macularius to jaszczurka, która w naturze zamieszkuje suche i półsuche stepy na obszarze od północno-zachodnich Indii po Pakistan, Iran, Irak i Afganistan. Zazwyczaj żyją na skałach w siedliskach pustynnych zarośli.
Są to nieśmiałe jaszczurki, które mają fantastyczne zdolności unikania drapieżników. Ich ciekawe umaszczenie pozwala w naturze na kamuflaż na suchych skałach pustynnych lub wysokich łąkach. Gatunek ten jest w stanie pozostać w ukryciu przez długi czas bez jedzenia, gdyż potrafi magazynować tłuszcz w ogonie. To zdolność przetrwania w naturze przed zagrożeniem ze strony drapieżników, z którymi się borykają.
Zrzucają również częściej wylinkę niż większość jaszczurek, aby ich zapach nie został wykryty przez drapieżniki. Gekony potrafią również wydawać odgłosy charakterystycznego syczenia, np. podczas godów lub samoobrony.
Gekon lamparci ma przezroczysty kanał uszny, który łączy ich uszy ze sobą, dzięki czemu światło może przebijać się z jednego ucha do drugiego.
Wszystkie jaszczurki tej odmiany mają małą trójkątną głowę, długie ciało i masywny, podzielony na segmenty ogon. Mają również smukłe palce z długimi, wysuniętymi pazurami, które są na całej długości białe. Co ciekawe, żaden z ich palców nie ma poduszek, więc nie mogą przylegać do ścian, tak jak inne gatunki gekonów.
Gekony lamparcie zazwyczaj mają rozcięte źrenice. Istnieje jednak wiele mutacji, które są celowo hodowane aby zmienić ich wygląd np.:
- Mutacja „Eclipse”, która charakteryzuje się całkowicie wypełnionymi oczami jednolitym czarnym lub czerwonym kolorem
- Mutacja „Snake Eye”, ma częściowe niepełne zabarwienie poprzez przecieki źrenicy do tęczówki
- Mutacja „Marble eye”, w której występuje plamka w tęczówce oka
Zazwyczaj gekony lamparcie mają skórę o strukturze przypominającej brodawki. Niektórzy hodują odmiany, aby usunąć te „guzki”, pozostawiając gładką skórę. Dlatego też obecnie istnieje wiele odmian barwnych, które są charakterystyczne dla różnych przeobrażeń, wzorów, kolorów oczu, rozmiaru, a nawet tekstury skóry.
Autor filmu: JMG Reptile
Odmiany barwne gekonów lamparcich
Jaszczurki te mają różne kolory. Od żółtego, pomarańczowego, lawendowego po białe z czarnymi lub brązowymi cętkami, łatami lub paskami. Zdarzają się również odmiany albinotyczne i melanistyczne.
Gekony lamparcie mają również wiele wzorów na ciele. Mogą to być charakterystyczne rozety, rozety łańcuszkowe lub duże plamy. Niektóre mogą mieć paski, łaty lub nieregularne plamy. Istnieje także kilka odmian hipomelanistycznych, które mają plamki tylko na głowie i ogonie.
Co je gekon lamparci?
Odpowiedź na pytanie co je gekon lamparci jest bardzo prosta. Ta jaszczurka jest bardzo łatwa w hodowli, ponieważ ich dieta składa się wyłącznie z owadów. Podstawową dietę tworzą; świerszcze, mącznik młynarek, mol woskowy oraz popularna dubia (karaczany argentyńskie)
Dorosłe osobniki powinny być karmione co trzeci dzień, nowowyklute i młode gekony będą wymagały owadów mniejszych niż szerokość ich głowy i powinny być karmione co drugi dzień.
Jaszczurki potrzebują również suplementacji wapna w proszku z witaminą D3 za każdym razem, gdy podawany jest pokarm. Wystarczy posypać proszkiem karmówkę przed podaniem i obserwować jak „grzechotka” macha ogonem, podczas polowania. Wapno może być również nasypane w osobnym pojemniku zwierzęta te będą wtedy same uzupełniać niedobory.
Jeśli trzymane jest więcej osobników w jednym zbiorniku można zauważyć czasem bardziej dominujące jaszczurki. W tej sytuacji warto pomyśleć o oddzielnym pojemniku na karmienie, aby każda z jaszczurek mogła się posilić.
Jak długo żyją gekony lamparcie?
W niewoli jaszczurki przy dobrych warunkach żyją długo, nawet 15-20 lat. Mogą jednak pojawić się problemy zdrowotne związane najczęściej z metaboliczną chorobą kości, wynikają one najczęściej z nieodpowiedniej suplementacji lub w przypadku samic nadmiernego rozmnażania.
Zdrowy gekon lamparci powinien być aktywny w nocy i przez niewielką część dnia. Jeśli zbiornik jest wystarczająco ciepły i ma odpowiednią wilgotność, a twój gad nie ma powodu do stresu, nie powinien mieć problemu z wieczorną aktywnością.
Co ciekawe jeśli gekon jest zestresowany będzie spędzał całe dnie w ukryciu. Może również wydawać syczące dźwięki, machać powoli ogonem lub odrzucić go jeśli poczuje się skrajnie zagrożony.
Ich ogon zregeneruje się, jednak już nigdy nie odrośnie taki sam. Będzie różnił się kształtem, fakturą i wzorem. Dlatego bardzo ważne jest to, żeby nigdy nie łapać jaszczurki za ogon wyjmując ją z terrarium, gdyż możecie być pewni że go odrzuci.
Proces regeneracji jest bardzo energochłonny i może również wskazywać na objawy choroby. Chory gekon lamparci nie będzie jadł.
Wartości temperatury i wilgotności poza ich naturalnym zakresem mogą być dla tych gadów niebezpieczne. Jeśli żyją w pomieszczeniu o dużej wilgotności (ponad 70%), mogą rozwinąć się infekcje dróg oddechowych. Z drugiej strony przy niskiej wilgotności mogą się odwodnić dlatego, warto aby w zbiorniku zawsze był pojemnik z wodą.
Odpowiednia temperatura również jest bardzo ważna, gdyż bez odpowiednich wartości zakłócony zostanie proces metabolizmu.
Jakie terrarium dla gekona lamparciego będzie najlepsze?
Idealne terrarium drewniane lub szklane. W przeciwieństwie do niektórych jaszczurek, które potrzebują różnych wymiarów zbiorników w miarę wzrostu. Jeśli zdecydujecie się na zainwestowanie w zbiornik około 70l to dorosły gekon również będzie czuć się tam komfortowo. Pamiętając o tym, aby najdłuższy bok miał co najmniej 60cm w poziomie.
Jeśli zamierzacie trzymać więcej niż jednego gekona np. jednego samca i dwie samice to warto wziąć pod uwagę większe terrarium. Pamiętać trzeba również, aby każda jaszczurka miała swoją kryjówkę.
Kryjówki, powinny być wystarczająco duże, aby zmieścić dorosłego gekona i wystarczająco osłonięte, aby były ciemne i przytulne w środku. Można do tego użyć połówki skorupy kokosa, jaskinie z tworzywa lub tunel korkowy. Obecnie na rynku mamy dużą dowolność w zależności od upodobań hodowcy.
-
Resun 400 terrarium dla małych gadów219,99 zł
W niektórych kryjówkach warto umieścić włókno kokosowe lub mech torfowiec, aby stworzyć komorę mikrowilgotności, która pomoże w wylince . Powinno się umieść kryjówki na różnych poziomach terrarium, robiąc ustępy skalne ze swobodnym zejściem i wejściem.
Można również dodać gałęzie i kamienie, aby urozmaicić zbiornik. Jeśli będą zbierane z lasu proponuje wypalić je w piekarniku. Dzięki temu zbiornik będzie wyglądał jak namiastka naturalnego środowiska.
Oświetlenie i ogrzewanie – czy jest konieczne?
Najlepszym rozwiązaniem do regulacji temperatury będzie kabel grzewczy lub mata grzewcza. Można użyć również żarówki grzewczej o ciemnej barwie światła stosowanej w ciągu dnia oraz nocnych żarówek do obserwacji gadów w nocy.
Ponieważ ich naturalnym środowiskiem jest pustynia, wilgotność powinna mieścić się w granicach 30-40%. Można to osiągnąć, umieszczając w obudowie jedną miskę z wodą. Upewnij się, że miska do namaczania jest wystarczająco duża, aby jaszczurka zmieściła się w niej, ale nie za głęboka, aby poziom wody znalazł się powyżej ich uszu.
Powinno się również zainstalować cyfrowe termometry i mierniki wilgotności, aby sprawdzić temperaturę ciepłej i chłodnej strony zbiornika.
Podłoże – prawdy i mity
Prawdą jest, że najlepiej używać ręczników papierowych – wielu właścicieli ich używa jako podłoża. Jest to najbezpieczniejszy sposób na hodowle tych zwierząt, gdyż unikamy ich zaczopowania. Mają one jednak małą wadę – trzeba min. raz w tygodniu je wymieniać. Jednak jeśli zbiornik ma wyglądać na naturalny warto skorzystać z gotowych mieszanek przeznaczonych dla tych zwierząt. Włókno kokosowe również sprawdzi się w ich zbiorniku.
Należy unikać używania samego kwarcowego piasku, ponieważ może on zaczopować zwierzę w przypadku połknięcia wraz z pokarmem. Niemniej jednak każdy wybór ściółki będzie wymagał codziennego zbierania punktowego odchodów. Na szczęście gekony lamparcie z zasady wybierają sobie jedno miejsce do załatwiania codziennych potrzeb. 🙂
Jeśli zbiornik będzie dezynfekowany (a powinno się wykonać taką czynność minimum raz z miesiąc) to warto użyć środków bezpiecznych dla zwierząt jak również dobrze wypłukać zbiornik przed włożeniem zwierzęcia.
Typowe zachowania gekonów lamparcich
Pierwsza zasada o której trzeba pamiętać rozpoczynając hodowle – w zbiorniku może być tylko jeden samiec i kilka samic – nigdy na odwrót. W naturze pojedynczy samiec chroni samice i walczy z drapieżnikami i tak też dzieje się w terrarium, gdyż są to zwierzęta terytorialne.
Na wolności używają pazurów, aby wspinać się po krzewach, drzewach lub skałach. Zagrzebują się w ziemi lub jaskiniach skalnych, aby pochłaniać ciepło i unikać drapieżników (większych jaszczurek, węży, ptaków drapieżnych i lisów).
Z uwagi na wielu drapieżników, gekon lamparci nie może wygrzewać się na otwartej przestrzeni (podobnie jak wiele innych ektotermów). Zamiast tego znajdują ukryte skały lub gałęzie, które pośrednio przenoszą ciepło słoneczne.
Kiedy nadchodzi noc, wychodzą ze swojej kryjówki, aby się pożywić. Są myśliwymi oportunistycznymi, więc będą czekać, aż zdobycz się do nich zbliży – używając zmysłów słuchu i węchu mogą z łatwością rzucić się na pobliską zdobycz.
Ten gad nie jest wybredny i zjada większość żywych organizmów znajdujących się w jego pobliżu. Wiadomo, że zjadają każdego owada, niektóre jaja ptaków, a nawet mogą być kanibalami.
Gekony lamparcie żyją w siedliskach o niższych temperaturach zimowych. Podczas chłodniejszych zimowych temperatur nie mogą one regulować metabolizmu, więc przechodzą w tzw. brumację ( tj. hibernację gadów ).
W niewoli twój gekon może, ale nie musi, przechodzić w stan spoczynku. Zimą można wywołać brumację u zdrowych dorosłych osobników, dostarczając mniej jedzenia i obniżając temperaturę zbiornika.
Autor filmu: Jessica’s Animal Friends
Jak rozmnażać gekony lamparcie?
Sezon lęgowy u gekonów lamparcich może trwać od stycznia do września, ale wymagana jest odpowiednia temperatura. Dobrą praktyką jest zmniejszanie temperatury w zbiorniku do 22-23C i w nocy do 18C na osiem tygodni przed rozmnażaniem.
Samice osiągają dojrzałość płciową przy wadze 50 gramów, a samce w wieku 18 miesięcy.
Płeć młodych osobników można określić bardzo szybko bo już w ciągu pierwszych 3 miesięcy, patrząc na podstawę ich ogona. Samce będą miały widoczne wybrzuszenia lub guzki w okolicach odbytu.
Po okresie godowym ciężarna samica będzie miał dwa wybrzuszenia wzdłuż brzucha. Trzeba pamiętać, że w czasie ciąży potrzebują one większego spożycia pokarmu i wapna oraz większej wilgoci. Wystarczy pudełko z mchem i wermikulitem – tam też złoży jaja.
Samice mogą składać jaja przez 4-5 lęgów w sezonie, każdy z dwoma jajami. Po złożeniu trzeba je ostrożnie przenieść do inkubatorów bez odwracania jaj. Temperatura inkubacji określi płeć młodych:
- przy temperaturze 26-28C wyklują się raczej samice
- przy temperaturze 29-30C wyklują się równo samice i samce
- przy temperaturze 31-32C wyklują się raczej samce
Ile kosztuje gekon lamparci?
Ile kosztuje gekon lamparci cena jaką trzeba zapłacić zależy od gatunku i rodzaju mutacji osobników. Na naszej stronie znajdziesz zarówno podstawowe odmiany jak i rzadkie kolory i mutacje. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu i zapoznania się z ofertą lub do odwiedzenia nas osobiście w Poznaniu. Gekon lamparci Poznań – czeka na Ciebie. Zapraszamy!