Ślimak afrykański olbrzymi mięczak
Wielbiciele egzotycznych gatunków zwierząt, coraz częściej interesują się prawdziwym gigantem wśród swojego rodzaju. Mowa jest o ślimaku afrykańskim, który jest nie tylko mało kłopotliwy, ale jak się okazuje, również bardzo pasjonującym towarzyszem. Dowiedz się wszystkiego na temat hodowli ślimaka afrykańskiego, a także, w jakim miejscu możesz go kupić.
Spis treści:
Ślimak olbrzymi Achatina
Potocznie nazywamy go ślimakiem olbrzymim lub afrykańskim. Natomiast w swojej klasyfikacji mówimy o rodzaju Achatina, którego typowym przedstawicielem jest Achatina achatina. Rodzaj ten obejmuje kilkadziesiąt gatunków ślimaków lądowych, które w naturalnym środowisku zamieszkują tereny Afryki Subsaharyjskiej. Wśród przykładowych gatunków wymienia się m.in. Achatina morrelli, Achatina amullacea, czy też Achatina craveni. Jednak wbrew pozorom nie występują one na pustyniach, ale ciągnie jej do obszarów wilgotnych i porośniętych roślinnością.
W zależności od gatunku ślimaki afrykańskie osiągają one długość ciała od kilku do kilkunastu centymetrów. Natomiast ich waga wynosi średnio kilkaset gram, chociaż wśród poszczególnych osobników można spotkać prawdziwych rekordzistów, którzy ważą niespełna kilogram!
Na uwagę zasługuje muszla, która u dorosłych osobników, wyróżnia się tym, że ma od 6 do nawet 10 zwojów. W większości gatunków muszle są zaokrąglone, ale też znajdują się przedstawiciele z muszlami spiczastymi. Istotne jest to, że ślimaki afrykańskie rosną przez całe życie. A ich średni wiek wynosi od 3 do 6 lat. Tutaj również było słychać o prawdziwych rekordzistach, którzy dożywali nawet 12 lat.
Autor filmu: Snailadil
Hodowla ślimaka afrykańskiego
W naturalnych warunkach ślimaki są traktowane jako szkodniki. Niektóre gatunki uznawane są również za pożywienie dla ludzi. Natomiast ślimaki Achatina coraz częściej cieszą się zainteresowaniem ze strony hodowców. Ślimaki afrykańskie nie mają szczególnych wymagań. Jednak chcąc cieszyć się ich prawidłowym rozwojem, a także dbając o komfort ślimaków, warto zapewnić im odpowiednie warunki.
Należy zatem zadbać o właściwe terrarium, którego wysokość powinna wynosić ok. 40 cm. Takie terrarium doskonale sprawdzi się już w przypadku dorosłych osobników. Mają mniejsze mięczaki, możemy je hodować początkowo w mniejszym pojemniku. Bardzo ważne jest jednak to, aby ślimak afrykański mógł swobodnie rozwinąć swoją stopę.
Urządzając terrarium dla ślimaka afrykańskiego, powinniśmy zadbać o odpowiednie podłoże, które nie powinno być mokre, ale lekko wilgotne. Należy unikać również ziemi z dodatkiem nawozów. Świetnie sprawdzi się warstwa torfu, czy też włókna kokosowego. Grubość takiej warstwy powinna wynosić od 7 do maksymalnie 15 cm.
Niezwykle istotne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności powietrza. Ślimaki afrykańskie najlepiej czują się w temperaturze 25-28 stopni Celsjusza. Chcąc zapewnić swoim egzotycznym pupilom wysoką wilgotność powietrza, można zadbać o specjalne generatory pary, które montuje się w terrarium. Dekorując nowy dom dla ślimaków, należy pamiętać o elementach, które nie będą gniły. Sprawdzą się zatem doskonale kawałki drewna, kamienie, czy nawet gliniane naczynia.
Co je ślimak afrykański?
Ślimaki afrykańskie nie są wybredne, jeżeli chodzi o pożywienie. Możemy zapewnić im nasze polskie owoce i warzywa takie jak truskawki, śliwki, jabłka, gruszki, cukinię, marchew, ogórki, czy też dynię. Oprócz tego chętnie zjedzą liście mlecza, selera, winogrona, czy też natki pietruszki.
Chociaż ślimaki najczęściej kojarzone są z sałatą, w przypadku Achatina musimy się jej wystrzegać. Ślimaki także nie mogą być karmione pozostałymi roślinami, które zawierają sobie szczawiany, ponieważ negatywnie wpływają one na rozwój ślimaków oraz budowę muszli.
Ile kosztuje ślimak afrykański?
Ślimaki afrykańskie należy kupować wyłącznie w profesjonalnych sklepach zoologicznych lub od zaufanych hodowców. Przeglądając oferty typu ślimak afrykański Poznań, warto sprawdzić opinie na temat sprzedawcy. Dzięki temu będziemy wiedzieli, że kupujemy wyłącznie zadbane i zdrowe osobniki. Natomiast za jednego ślimaka afrykańskiego zapłacimy od 70 do nawet 130 zł. Oczywiście cena będzie zależeć od miejsca, w którym dokonujemy zakupu ślimaka olbrzymiego, a także wieku mięczaka oraz jego gatunku.